Připravte si lyžařskou výbavu

DOPORUČENÍ: Aktivně sportujete či posilujete? Nakupujte výhodně u Trenink-shop.cz

Lyžařská sezóna už je na spadnutí a je tedy nejvyšší čas připravit si základní výbavu. V současné době máme možnost vybírat si z celé řady lyží a dalších potřebných doplňků. Největší význam má samozřejmě úroveň lyžařských dovedností a finanční možnosti.

Můžete si koupit lyže v řádu desetitisíců korun, ale naopak i o polovinu levnější. Někdy platíte za značku a design, v některých případech se však vyplatí si připlatit. Jak tedy vybírat lyžařskou výbavu v případě začátečníků i pokročilých? Na co si dát pozor a podle jakých kritérií vybírat?

Jaké lyže lze pořídit?

Je potřeba nejprve zvážit, co od lyží očekáváte? Jak často jezdíte na hory, zda se lyžování věnujete pravidelně, nebo jen příležitostně. Absolutně zvláštní pravidla při výběru platí pro začátečníky a v neposlední řadě je důležitá vaše váha, věk a pohlaví. V současné době se už nevyrábí lyže rovné, ale dává se přednost takzvaným carvingům. Tyto lyže mají totiž „krojení“, tedy rozšíření špičky a paty. Tento tvor umožňuje lepší manipulování s lyžemi. Snáze se na této lyži zatočíte a uděláte takzvaný carvingový oblouk.

Pokud vás zajímají více turistické lyže se sportovním charakterem, pak můžete vyzkoušet takzvaný Racetiger SL a SC.

V nabídce jsou také lyže, které jsou po celé délce podobně krojené (tedy téměř rovné). Těmto lyžím se říká „obřačka“, někdo možná zná pod názvem GS racetiger. Jde o lyže, které jsou vytvořené na delší a dlouhé obloučky. V tomto případě jde zejména o rychlost.
Velice oblíbené a patrně nejvíce prodávané lyže jsou takzvané „univerzálky“.

Tyto lyže se dále dělí na carvové (točivé) a speed tedy rychlostní. Jak už název napovídá, jde o univerzální lyže, ze kterých si lze vybrat lyže s točivými či rychlostními parametry. Patrně největší výhodou těchto lyží je, že jsou velice přizpůsobivé a flexibilní.

Délka lyží

Při výběru lyží je velice důležitá jejich délka. Délka se odvíjí od váhy a stylu lyžování. Pokud si potrpíte na menší a kratší obloučky, měla by délka lyží dosahovat přibližně k vaší bradě. U středních obloučků je to od rtů k nosu. Pokud preferujete dlouhé obloučky, měly by být lyže dlouhé k nosu a výše.

Hmotnost jezdce

Každá lyže má určitou hmotnostní toleranci, jde o rozpětí, které má své minimum a maximum. Hmotnost jezdce tedy hraje velice významnou a nezanedbatelnou roli. Kromě toho je potřeba se zaměřit na flexi lyže.

Měkké se hodí více pro začátečníky, protože se lépe ovládají. Tvrdé lyže jsou vhodnější pro větší sportovní nasazení. Mezi velice kvalitní lyže patří ty, které mají dřevěné či vyztužené jádro. Pěnová a gelová jádra jsou sice levnější, nicméně jejich životnost není dlouhá.

Jaké další doplňky patří k lyžařské výbavě?

Základem lyžařské výbavy jsou samozřejmě lyže. Nicméně kromě nich je potřeba pořídit si mnoho dalších doplňků, které mají veliký význam při komfortu lyžování.

Vázání a deska

U vázání je velice důležitá váha lyžaře a rozpětí. Desky bývají u moderních lyží součástí vybavení, většina je přidělaná přímo na lyži. U desky je důležité znát, o jaký materiál se jedná. Pokud je deska vyrobena z měkké umělé hmoty, nehodí se pro náročné lyžaře, ale spíše pro začátečníky.

Lyžařská obuv a hole

Pokud se chystáte na sjezdové lyžování, bez správné obuvi se neobejdete. Zde je významný skelet boty. Pokud máte plochá chodidla, raději zvolte širší skelet. Pro úzká chodidla stačí užší skelet. Bota vám musí dobře pasovat a být pohodlná.

Součástí lyžařské výbavy jsou také hole. Její délku můžete snadno spočítat, když vezmete svou výšku děleno 1,4. Nezapomínejte také na kvalitní helmu, rukavice a outdoorové vybavení na lyže.

DOPORUČENÍ: Sháníte kvalitní funkční prádlo? Pořiďte si značku SKINS!

Příspěvek byl publikován v rubrice Outdoorové příslušenství se štítky , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *